Забраната на употребата на бездимни цигари от деца влезе сред законопроектите, които може до дни да бъдат приети от парламента. Мързеливите депутати днес единодушно одобриха на първо четене промени в този смисъл в закона за закрила на детето. Те са внесени от депутати на ГЕРБ и предвиждат изрично да се забрани употребата на всички нови изделия за пушене – бездимни, нагреваеми и др., от деца до 18-годишна възраст.
Сегашните текстове предвиждат забрана за предлагането и продажбата на деца на алкохолни напитки, тютюневи и свързани с тях изделия и изделия за пушене, различни от тютюневите изделия. Забранена е и употребата от деца на същите продукти, като тук преди две години бе добавен и популярният райски газ (диазотен оксид).
В пленарна зала един от вносителите – Костадин Ангелов от ГЕРБ, разказа, че са били провокирани да внесат промени след новината, че тинейджърка е получила гърч след пушене на вейп. „Ролята на държавата е да пази основната ценност – здравето на българските граждани“, изтъкна той. Ангелов, който е лекар, изброи рисковете от употребата на вейпове – плодовите им вкусове зарибяват децата, подвеждат ги, че са безвредни, а съдържанието им остава неизвестно.
Изказванията бяха изключително лаконични, но в посока към допълнително разширяване на ограниченията за децата между първо и второ четене. „Открехвам една голяма врата пред вас с идеята дали изобщо тези видове цигари и вейпове да е разрешено да имат плодови вкусове“, каза Ангелов. Да помислим в здравната комисия за доста по-широк контрол – и на енергийни напитки, и на ароматни вейпове и бездимни цигари, допълни Александър Симидчиев от ПП-ДБ.
„Ние ще го забраним, но контрол няма да има никакъв от страна на изпълнителната власт, както стана с райския газ“, върна дебата към реалността Климент Шопов от „Възраждане“. У нас вече масово се нарушава даже най-старата забрана – на тютюнопушенето в закрити обществени места. Само за сведение бе приета и забраната за употребата от деца на райския газ. С контрола на всичко това са натоварени регионалните здравни инспекции, но те отчитат хиляди проверки и по-малко от 30 глобени заведения за цяла година, въпреки че в почти цялата страна се пуши масово на закрито по ресторанти и барове, а вече и в градския и междуградския транспорт.