Intrigi.bg Спорт Кралят е мъртъв! Франция детронира световните шампиони САЩ

Кралят е мъртъв! Франция детронира световните шампиони САЩ

51
0

Рано или късно всичко приключва, а днес това се случи с доминацията на САЩ на световни първенства по баскетбол. Франция детронира американците след победа с 89:79 в зрелищен четвъртфинал в Донггуан и продължават напред към полуфиналите, където ги очаква сблъсък с Аржентина. „Петлите“, които бяха в квалификационна група с България по пътя към Китай, за втори пореден път достигат полуфинал на шампионат на планетата.

Донован Мичъл и Еван Фурние бяха главните герои в началото, разменяйки по пет точки всеки за 5:5, но след това САЩ взе лек превес, повеждайки с 6:8. Майлс Търнър натрупа две бързи нарушения, а Франция имаше готов отговор с шест поредни точки – 12:8. Серия от 5-0 за американците възстанови преднината им за 12:13 три минути преди края на частта, която приключи при резултат 18:18.

Мондиал 2019: САЩ - Франция

+20
Французите откриха втората част с четири точки поред (22:18), а след това задържаха водачеството – 27:25, получавайки импулс от прекрасна тройка от над 9 метра на Де Коло. Мичъл собственоръчно върна САЩ напред с четири бързи точки за 27:20, а Фурние изравни до 29:29 в средата на частта. „Петлите“ поведоха с 36:29, като в защита се справяха отлично, затруднявайки максимално нападението на световните шампиони. Мичъл прекъсна сушата на САЩ от близо четири минути без точка – 36:31, след което Браун и Фурние размениха кошове за 39:33. Франция продължиха да играят по-добре и се прибраха в съблекалнята с преднина от 45:39 на почивката.

+20Първата двуцифрена разлика в мача бе факт едва 57 секунди след подновяването на играта – Батум отбеляза тройка и бе фаулиран, след което не сгреши от наказателната линия за 51:41. Френското надмощие продължи, а от американска страна единствено Донован Мичъл поддържаше интригата жива – той вкара тройка за 53:46, с която увеличи актива си до точно половината от реализираните от отбора му точки (23). Последва подем в американските редици, съкратил разликата до 57:54, a Мичъл продължи да доминира в атака, за да доближи родината си на две точки – 60:58, което принуди френския щаб да вземе таймаут три минути преди края на частта. Шампионите изравниха (60:60), a след това и се върнаха напред – 62:63 след три успешни опита на Смарт от линията. Третата част завърши с три точки преднина за САЩ и 63:66.

+20
Американците влязоха в четвъртата част по-силно и увеличиха разликата до 65:72, но Франция отново съкрати до само три точки – 71:74 и оставащи 6 минути. Битката на паркета в Донггуан продължи да върви точка за точка, Нтиликина изравни с тройка за 76:76, а кош на Фурние и забивка на Гобер пак върнаха “сините” напред – 80:76 по-малко от три минути преди сирената. Нтиликина реализира нов ключов кош за 82:76, а Руди Гобер блокира изстрел на съотборника си в Юта Донован Мичъл, след което Де Коло вкара два пъти за 84:78. Кемба Уокър пропусна два от три наказателни удара 46 секунди преди края, намалявайки само до 84:79, но последвалата спорна топка бе за САЩ. Американците не успяха в следващата си атака, Де Коло вкара един наказателен удар за 85:79, а в крайна сметка ервопейците триумфираха след 89:79, слагайки край на доминацията на Щатите на световни първенства в последните 9 години.

+20
Еван Фурние и Руди Гобер изиграха отличен мач при историческия триумф на французите, реализирайки съответно 22 и 21 точки. Фурние реализира 4/8 от тройката, докато Гобер хвана 16 борби и направи 3 чадъра. Нандо Де Коло се включи перфектно от пейката с 18 точки (9/10 от наказателната линия), а Франк Нтиликина остана с 11 точки и редица ключови отигравания във финалната четвърт.

Донован Мичъл бе над всички за САЩ с 29 точки, Маркъс Смарт остана с 11, а Кемба Уокър приключи с 10.