„Този формат не е коалиция, напротив – той е създаден именно защото не можем да направим коалиция с ГЕРБ. Коалицията щеше да е много по-лесна, ако си имахме доверие, но ние, както казах и преди, си нямаме. И защото си нямаме, трябва да влезем в тази сложна конструкция на сменяне на министър-председател след 9 месеца.“ Това написа съпредседателят на Продължаваме промяната Кирил Петков на страницата си във Facebook.
Бившият премиер подчертава, че формацията му не е изпълнила обещанието си да няма нито един човек, свързан с ГЕРБ в бъдещ кабинет с втори мандат, тъй като Мария Габриел ще бъде част от правителството, но според него “ това е най-доброто, което можем да сторим“.
„Да имаме правителство с министри, които ще работят за България без да крадат и да можем да изпълним много от нашите надежди за промяна – аз дълбоко вярвам, че е възможно с формата за управление, който сме представили“, посочва Петков.
По думите му ротацията на премиерите след деветия месец ще се случи, но това няма да доведе до промени в министерските постове.
Петков изтъква, че този модел на управление е единственият възможен, когато две партии не могат да влязат в коалиция, но не може и да се остане без кабинет и без общи гласувания в парламента.
Съпредседателят на ПП поясни, че моделът е заимстван от страни като Ирландия, Израел и Румъния.
„Виждам че някои казват „Вие направете правителството, пък след 9 месеца може и да не подкрепите“. Не! Точно обратното – ще си спазим отговорността в тази формула и я правим, за да стигнем поне до 18 месеца в управление. 18 месеца е минималният срок за Шенген, еврозоната, работа по плана за възстановяване и отпушване на всички инфраструктурни проекти, които трябва да се случат, ако искаме да вървим по пътя към една нормална европейска държава“, коментира още той.
Кирил Петков посочва също така, че Мария Габриел е бил ключът, за да може този модел да бъде конструиран.
„Тя е човек, който има безспорни качества и компетенция в Брюксел. Никой не се залъгва, че за да не останат само на думи еврозоната и Шенген, някой трябва да ги случи в Европа. Мисля, че дори и най-големите критици на ГЕРБ не могат да отрекат, че Мария Габриел има повече опит от много други, за да могат тези две задачи да се изработят в Европа“, коментира той.
„Аз лично вярвам, че с нея като вицепример и министър на външните работи първите 9 месеца, а после като премиер, ще ни даде реален шанс това да се случи. Също вярвам, точно и защото не е била в България толкова години, я прави различна от другите политически фигури, за да бъде тя важна сглобка на този ротационен механизъм, без да изневеряваме на нашите вярвания и истинска борба с корупцията“, допълва бившият премиер.
Той обръща внимание и на голямата критика към ПП-ДБ за общите им действия с ГЕРБ – „Вие се предадохте и сега няма как да борите корупцията“.
„Тук искам ясно да кажа: ако борбата с корупцията зависи от това дали Мария Габриел е в или извън правителство, това не е никаква борба. Ние ще бъдем непреклонни към всеки, който се опита да открадне и един лев от публичните средства, независимо дали този министър е от нашата или която и да е друга партия. Ние показахме вече с нашата работа с ИТН, че ако трябва да избираме да си затворим очи пред потенциална корупция или да ни падне правителството, ние винаги ще направим това, което вече направихме първия път – ще изберем да ни падне правителството. Нали всички знаем, че реалната причина за падането не беше Македония, а че изправени пред избора дали да платим непрозрачно парите за поправка на пътищата или да падне правителството, ние избрахме второто“, заявява Кирил Петков.
По думите му самият формат на правителството гарантира, че ПП-ДБ могат да се откажат от сделката като подадат оставка, ако видят, че по някакъв начин се толерира корупция.
„Така че с тази конструкция, по тази тема, не сме направили какъвто и да е компромис. Ще използваме тези месеци и за да сменим правилата на управлението за борба с корупцията. Ще се борим да включим обратно всички контроли на държава с всички регулатори, които отдавна са с изтекъл мандат“, посочва още той.
Петков коментира още, че темата за Изборния кодекс отново ще бъде разгледана, тъй като е ключова за провеждането на честни местни избори. Той допълва, че управляващото мнозинство ще се бори и за промени в Конституцията.