Intrigi.bg Политика Докато представяше идеи за промени в конституцията Карадайъ нарече премиера „цар Киро“

Докато представяше идеи за промени в конституцията Карадайъ нарече премиера „цар Киро“

380
0

Движението за права и свободи (ДПС) е представило своите идеи за промени в конституцията на всички парламентарни групи с изключение на „Демократична България“. Това обяви на брифинг в кулоарите на парламента лидерът на партията Мустафа Карадайъ. Той поясни, че се е срещнал с председателите на парламентарните групи на „Продължаваме промяната“, ГЕРБ-СДС, БСП, „Има такъв народ“ и „Възраждане“, съответно Андрей Гюров, Десислава Атанасова, Георги Свиленски, Тошко Йорданов и Костадин Костадинов.

По думите му от „Демократична България“ били отказали да се срещнат с тях, но все пак им били предоставили идеите си. Атанас Славов от „Демократична България“ обясни пред „Дневник“, че е давал интервю по телефона, когато сътрудниците на движението са го потърсили, и затова не е успял да им обърне внимание, но това не означава, че са отказали среща.

„Ние им казахме, че това са нашите идеи, които са отворени за редакции, предложения, препоръки, каквото имат като идеи и коментари, за да може да се съберат необходимият брой подписи за внасянето на промените“, заяви Карадайъ. И добави: „Всички сме единодушни, че ако ще се правят промени в съдебната система, те минават и с промяна в конституцията, и евентуално да търсим консенсуса и реформите да ги разглеждаме не като смяна на персони, а като необходими и нужни реформи в съдебната система.“

Той добави, че предложенията им за конституционни промени са подготвени от експерти въз основа на „всички политически говорения“, делата и мотивите в решенията на Европейския съд по правата на човека, становищата на Венецианската комисия и докладите на Европейската комисия и така че промените да могат да бъдат извършени от обикновено Народно събрание. Сред експертите, участвали в изготвянето на конституционните промени, е професорът по конституционно право Пламен Киров, отговори Карадайъ на въпрос на „Дневник“. Той допълни, че са участвали и други конституционни съдии, консултанти – активно действащи магистрати и юристи от ДПС, без да дава повече подробности за техните имена. На въпрос дали екип на главния прокурор е участвал в създаването на текстовете Карадайъ не беше сигурен, но добави, че „би трябвало и прокурори да са си давали мнението по тези въпроси“.

  • Висшият съдебен съвет да се раздели на две части – Висш съвет на съдиите и Висш съвет на прокурорите, всеки от които да се състои от 13 души, и членовете им да се избират с мнозинство от две трети от парламента.
  • Главният прокурор, председателите на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС) и министърът на правосъдието, които в момента са членове по право на ВСС, да не участват в двата нови съвета.
  • Надзорът по законност да се отнеме от главния прокурор и да се възложи на съответните по-горни инстанции на прокуратурата.
  • Въвеждането на индивидуална конституционна жалба
  • Отпадане на изискването депутати и министри да нямат двойно гражданство, но да се даде право на българските граждани да гласуват на европейски и местни избори с изискване за настоящ адрес.

Карадайъ отрече ДПС да е бойкотирало предложението за създаване на временна комисия, която да ги обсъжда, и отново повтори аргумента, който прозвуча и в пленарната зала, че комисията се прави, без да има такива предложения.

„Те предлагат комисия за водене на разговори. Какво ще прави по-различно от комисията по конституционни и правни въпроси. Тази временна комисия няма предмет, какво ще прави? Политическите разговори се водят по този начин – всеки си пише домашното, излиза с готови идеи, сяда на масата равнопоставено с всички останали и търси решението на въпроса“, обяви Карадайъ.

По-рано в пленарната зала парламентарната група на ДПС гласува против създаването на временна комисия за обсъждането на промените в конституцията и отказа да излъчи свои делегати, които да вземат участие в нея.

Мустафа Карадайъ използва брифинга, за да отправи нападки към премиера Кирил Петков, наричайки го „рецидивист в нарушаването на Конституцията“, защото не спазва заложеното в основния закон разделение на властите. „Опитва се да се държи в изявленията си малко като монарх. Като цар. Цар Киро“, каза Карадайъ.

По думите му управляващите настоявали за промени в антикорупционната комисия КПКОНПИ, за да си сложат „свои хора“, а пък реформите в областта на борбата с корупцията целели саморазправа с местната власт, за да може формацията на Кирил Петков да предизвика частични местни избори и да смени кметовете на ГЕРБ и ДПС. Това пък щяло да предизвика предсрочни парламентарни избори, с което трявбало да се елеминират коалиционните партньори.“Тогава наистина ще заприличаме на монархия и ще си имаме цар Киро“, обяви Карадайъ

Уеб Дизайн и изработка на сайт от BULTAG

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Вашето име