Intrigi.bg Спорт Джокович изнесе лекция на Надал и спечели рекордна седма титла в Мелбърн

Джокович изнесе лекция на Надал и спечели рекордна седма титла в Мелбърн

255
0

Cветовният №1 Новак Джокович изигра един от най-силните си мачове срещу Рафаел Надал и спечели Australian Open за рекорден седми път. Сърбинът даде само осем гейма на най-големия си съперник на корта и спечели с 6:3, 6:2, 6:3 за 2.02 часа.

Джокович изпревари с една титла Роджър Федерер и Рой Емерсън, с които досега разделяше рекорда в Мелбърн. 31-годишният тенисист от Белград спечели трети пореден трофей в турнирите от Големия шлем и общо 15-и в кариерата си. Той вече изостава само с два от Надал и с пет от рекордьора Федерер.

Джокович и Надал се изправиха един срещу друг за 53-и път и за осми във финал на турнир от Големия шлем. Двамата стигнаха финала по категоричен начин и дадоха заявка за поредната паметна битка помежду им. Една от най-очакваните им срещи обаче се оказа една от най-неравностойните.

Джокович показа изумителен тенис и не остави никакви шансове на Надал, който стигна до мача за титлата без загубен сет. Испанецът опита да бъде максимално агресивен от първата точка, но сърбинът отговори с изключителна защита и впечатляваща стабилност от основната линия.

Лидерът в световната ранглиста имаше отговор срещу всичко, което предложи съперникът му. Той направи само девет непредизвикани грешки в мача – три в първия, една във втория и пет в третия сет.

Носителят на 17 титли от Големия шлем беше принуден да играе с максимален риск. Това доведе до твърде много грешки от ракетата му – две двойни и общо 28 непредизвикани. Разликата в завършващите удари също беше категорично в полза на сърбина – 34 срещу 21.

Джокович беше безапелационен на начален удар. Той вкара 72% от първите си сервиси и загуби само 13 от 69-те точки, които бяха разиграни в деветте му подаванията. Още по-впечатляващо беше, че едва три от тях дойдоха при втори сервис.

В същото време сърбинът за пореден път показа, че притежава най-добрият ретур в историята на тениса. Той спечели 31 от 73-те точки (42%), разиграни в подаванията на Надал, в това число забележителните 49% при посрещане на първи сервис.

Джокович спечели седма титла при седмия си финал в Мелбърн

Джокович започна страхотно мача. Той спечели 14 от първите 16 точки, за да поведе с 3:0 и 30:15. Сърбинът имаше шанс да реализира втори пореден пробив. Надал се спаси и измъкна подаването си, което даде начало на пробуждането му.

Испанецът заигра по-добре, но Джокович беше безапелационен при свой сервис. Той не даде нито една точка на съперника в първите си четири подавания. Едва при 5:3, когато световният №1 сервираше за спечелването на сета. Надал успя да вземе точка при посрещане.
Преглед на изображението в Twitter

#AusOpen@AustralianOpen

When your opponent just won’t make a mistake…#AusOpen1 00812:01 ч. – 27.01.2019 г.388 души говорят за товаИнформация за реклами в Twitter и поверителност

Световният №2 поведе с 30:15, но загуби следващите четири разигравания, допускайки три непредизвикани грешки. Това сложи край на първата част след малко повече от половин час игра.

Вторият сет също започна с по-добра игра на Джокович. Той откри със сервис гейм на нула, а в петия гейм стигна и до ранен пробив за 3:2. Затвърждаването на пробива обаче не дойда лесно.

За пръв път от началото на мача Надал спечели повече от точка при сервис на световния №1. Той дори стигна до равенство, но Джокович запази спокойствие и взе първото си по-завързано подаване.

Сърбинът продължи да демонстрира изключителен тенис и бързо предреши изхода на сета, след като направи втори пробив в ответния гейм.

Сервирайки за спечелването на втората част, лидерът в световната ранглиста беше безупречен. Той откри гейма с брутален форхенд по обратния диагонал, след което записа три поредни точки от сервис.

Сърбинът показа изумителен тенис и не остави никакви шансове на големия си съперник

Още в началото на третия сет Надал отново се озова в тежка ситуация. Той спечели първото си подаване на 30, но беше пробив във второто, а между двете Джокович спечели поредния си сервис гейм на нула.

Както и в предишния сет, сърбинът трябваше да спасява точка за моментално връщане на пробива. Той допусна три непредизвикани грешки, след като в целия мач дотук имаше четири. Световният №1 обаче отговори по впечатляващ начин и затвърди предимството си – 4:2.

При 5:3, когато Надал сервираше за оставане в мача, Джокович направи серия от зрелищни изпълнения от форхенд. Той реализира втори пробив и постигна 28-ата си победа от 53 мача срещу испанеца.