Не мога да преценя

Общо гласували: 521 виж резултатите

12.07.2018 00:08

Хърватия за първи път на финал след продължения и обрат срещу Англия

Хърватия обърна Англия с 2:1 след продължения на "Лужники" в Москва и за първи път в историята се класира за финал на световно първенство. В редовното време резултатът бе 1:1. Киърън Трипиър (5) от фаул изведе „трите лъва“ напред в резултата, но след почивката „шахматистите“ заиграха преобразени и изравниха чрез Иван Перишич (68). В продълженията Марио Манджукич (109) реализира победното попадение и прати тима си на финал срещу Франция. "Ватрените" стигнаха до историческия си първи финал на Мондиал след три поредни мача, в които играят по 120 минути (б.р. на 1/8-финалите отстраниха Дания след дузпи, а на 1/4-финалите елиминираха домакина Русия също след удари от бялата точка). Англичаните отново отаднаха на полуфинал след 1990 година в Италия, където бяха елиминирани от ФРГ (Федерална република Германия) след дузпи, а сега ще играят с Белгия в мача за третото място.

Срещата започна отлично за „трите лъва“, които ще в 4-ата минута получиха пряк свободен удар на дъгата пред наказателното поле за нарушение срещу Деле Али. Минута по-късно защитникът на Тотнъм Киърън Трипиър се разписа директно от фаула, пращайки топката в горния десен ъгъл на вратата за 1:0. Англичаните продължиха да бъдат по-активни през първата част, докато хърватите изглеждаха изморени и рядко застрашаваха вратата на Джордан Пикфорд. В 14-ата минута след центриране от корнер Хари Магуайър игра с глава и прати топката покрай вратата, а пет минути по-късно Иван Перишич шутира от далечна дистанция в аут.

След половин час игра Хари Кейн бе изведен зад отбраната и първи му удар бе спасен от Субащич, а след това нацели страничната греда и топката излезе в аут. Страничният съдия вдигна флага за засада, но повторението обаче показа, че такава няма. Минута след това Анте Ребич отправи удар от границата на наказателното поле право в ръцете на Пикфорд, а след още две минути Ашли Йънг направи решителен шпагат пред краката на Анте Ребич и изчисти в корнер. В 35-ата минута при бърза контраатака Деле Али изведе Джеси Лингард, който от границата на наказателното поле не намери очертанията на вратата. В края на първото полувреме Иван Ракитич получи удобна топка в наказателното поле, но се забави твърде много, а в добавеното време и удар ба Лука Модрич бе блокиран.

След почивката в 57-ата минута Трипиър центрира и Хари Кейн бе изпреварен в последния момент от Деян Ловрен, който изби топката с крак. В 65-ата минута след силен удар на Иван Перишич от границата на наказателното поле топката среща тяло на защитник.

Последваха силни минути за „шахматистите“, които първо стигнаха до изравняване в 68-ата, когато Шиме Върсалко центрира, а Иван Перишич изпревари Трипиър и Уокър, за да вкара с акробатичен удар за 1:1. Три минути след това Перишич можеше да направи пълен обрат в резултата, след като нахлу в наказателното поле и шутира, но топката срещна дясната греда. Хърватите се преобразиха и натискът им продължи, а до края на редовното време пропуски направиха Марсело Брозович, Марио Манджукич, Перишич и Деян Ловрен с неточни удари. В крайна сметка се стигна до продължения.

При първото продължение в 99-ата минута след центриране от корнер Джон Стоунс засече с глава, а Върсалко изчисти малко пред голлинията. В добавеното време на това продължение пък Джордан Пикфорд направи страхотно спасяване, след като Манджукич засече центриране на Перишич.

В 109-ата минута хърватите направиха пълен обрат в мача. Перишич отклони с глава топката към Марио Манджукич, който бързо отправи удар и прати топката покрай Пикфорд за 2:1. До края "трите лъва" не успяха да установят някакъв сериозен натиск и не създадоха голямо напрежение пред вратата на Субашич. Голмайсторът им Киърън Трипиър пък се контузи и заради извършените от Гарет Саутгейт всички смени те завършиха срещата в намаен състав.

Така Хърватия се класира за финала срещу Франция, а Англия ще играе с Белгия в мача за третото място.